We are a leading Manufacturer of acoustical wooden ceiling tile and wooden acoustical ceiling tile from New Delhi, India.
₹ 125 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Thickness | 18mm |
| Edge | Tongue Groove |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Dimensions | 135mm X 2438mm |
| Color | Brown |
| Finish | Matt |
| Brand | HS Acoustics |
| Density | 850 Kg/m |
| Strip Width | 28 mm |
| Space Between Two Strip | 4 mm |
Minimum order quantity: 800 Square Feet
₹ 105 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Thickness | 9mm |
| Dimensions | 600 x 1200 mm |
| Brand | HS Acoustics |
| Surface Treatment | Laminated |
| Shape | Rectangle |
| Features | Sound Absorber |
| Density | 850Kg/m2 |
| Usage/Application | Office |
| Edge Profile | Square Edge |
Minimum order quantity: 800 Square Feet
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India