Offering you a complete choice of products which include fabric wrapped wood fiber acoustic panels, colorful wooden acoustic panels, hs acoustics grey wooden acoustic panels, reverb perforated wooden acoustic panels, grooved wooden acoustic panels and stretch fabric acoustic panels.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | Wood |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Application | Wall Decoration |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 135 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 9 mm |
| Usage/Application | Home |
| Edge | Square |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangle |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 sq ft
HS Acoustics Color acoustic panels are a special material, and their use is not widespread. The truth is that most of the orders for acoustic panels we receive are with wood finishes. They convey elegance and refinement, warmth and a sense of comfort. Nonetheless, we do offer the option of opting for color finishes for different special visual results.
Decorators know well the power of using color in an interior design project. The color chosen can define the atmosphere of an establishment and will influence the mood of shoppers. It can even affect the perception you have about the size or proportions of a place.
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Material | Woolen |
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 15 mm |
| Dimensions | 290mm X 2438mm |
| Color | Grey |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Finishing | Polished |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Panel Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 800 sq ft
grey wooden acoustic panel is made up of high quality wood. It is rectangular in shape. This is also a sound absorber.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Edge | Tongue Groove |
| Dimensions | 280 mm X 2438 mm |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Space Between Two Strip | 4 mm |
| Finishing | Polished |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 sq ft
HS Acoustics Panels is a range of perforated & grooved ceiling panels. Wooden acoustic panel has excellent effect of reducing echo and reverberation, giving you the visual effects of wooden surface. These panels are available in a wide variety of customised and standard finishes such as real wood veneer acoustic panels, solid wood acoustic panels, laminate acoustic panels and painted acoustic panels.
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Material | Woolen |
| Edge | Tongue Groove |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Type | Grooved |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Finishing | Polished |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Thickness | 12 mm |
| Hole Diameter | 8 mm |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 300 / Sq ft Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Type | Stretch |
| Application | Sound Absorbers |
| Panel Shape | Rectangle, Square |
| Finishing | Polished |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 115 / Sq ft Get Latest Price
| Thickness | 11 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | Wooden |
| Dimensions | 2 ft X 2 ft |
| Density | 850 Kg/m |
| Shape | Square |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Hole Diameter | 4 mm |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 15 mm |
| Dimensions | 285 mm X 2438 mm |
| Color | Brown |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Space Between Two Strip | 3 mm |
| Brand Name | Armstrong |
| Finishing | Matte |
Minimum order quantity: 800 sq ft
HS Acoustics MDF acoustic panels, commonly known as wood acoustic panels, consist of an MDF base that is subsequently modified through drilling and/or grooving, to which a finish and a black sound-absorbent veil are added.
It has a higher density than traditional chipboard or plywood because it is made from wood fibers and synthetic resins that are compressed with pressure and heated.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Material | Woolen |
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 11 mm |
| Dimensions | 1200x2400 mm |
| Color | Brown |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Type | Slatted |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Finishing | Polished |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Panel Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Material | Wood |
| Type | Sound Absorbers |
| Thickness | 18 mm |
| Dimensions | 290 mm X 2438 mm |
| Color | Brown |
| Density | 850 Kg/m square |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 16 mm |
| Dimensions | 195 mm X 2430 mm |
| Color | Brown |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer |
| Finishing | Polished |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Panel Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 800 sq ft
These are high quality brown room wall acoustic panels. The thickness of these panels are 18mm. The density of these panels is 850Kg/m
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | Fabric |
| Brand | REVERB |
| Color | Any |
Minimum order quantity: 800 sq ft
Acoustic fabric wrapped panels are a perfect solution for sound and echo absorption for just about any interior space. There are different types depending on your requirements. Typically used for sound absorption.
Underneath the fabric of our panels is a high-density fiberglass acoustical core for maximum sound absorption. With a Class A fire rating, these panels will meet building code requirements for both public and private facilities. Use these materials to increase speech intelligibility and improve sound quality in applications like restaurants, studios, sound recording, auditoriums, conference rooms, churches and many more.
₹ 72 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 9 mm |
| Usage/Application | Home |
| Edge | Square |
| Pattern | Plain |
| Appearance | Modern |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Feature | High Quality, Stylish Look |
| Application | Wall Decoration |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 sq ft
HS Acoustics PET Polyester Acoustic Panels are an acoustically absorbent panel made from 100% PET plastic with a felt-like finish which makes them eco friendly. These Polyester Acoustic Panels are Porous in nature which makes it ideally suitable for Acoustic Treatment, sound absorption, Heat and thermal insulation. Create an acoustically optimized room that looks as good as it sounds. It is a non-allergenic, non-toxic, and chemical-irritant-free acoustic solution made from recycled fibers. The tiles are high-performing and easy to install with adhesives, z-clips, T grids or direct attach. Additionally, it is available in a variety of colors with the option to have graphics printed directly on the panels for enhanced visual performance as well as acoustical.
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 18 mm |
| Dimensions | 135 mm X 2438 mm |
| Color | Brown |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Finishing | Polished |
| Space Between Two Strip | 4 mm |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Panel Shape | Rectangle |
| Hole Diameter | 10 mm |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 115 / Sq ft Get Latest Price
| Dimensions | 160 mm X 2438 mm |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Density | 850 Kg/m |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 15 mm |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Panel Shape | Rectangle |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Finishing | Polished |
| Space Between Two Strip | 3 mm |
Minimum order quantity: 800 Sq ft
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Material | Gypsum |
| Thickness | 12 mm |
| Dimension | 600x600mm |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Features | Sound absorber |
| Usage/Application | Acoustic |
Minimum order quantity: 250 Piece
Perforated Gypsum acoustic ceiling tiles are excellent sound absorbers that can be installed in suspended false ceiling grids created using Galvanized T-Grid bars. Room soundproofing has never been so easy!
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
₹ 68 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Compressive Strength | 50 Kpa |
| Material | Polyester Fibre |
| Thickness | 10-15 mm |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Size | 1220 mm x 2440 mm x 9 mm |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Matte |
| Brand Name | HS Acoustics |
Minimum order quantity: 800 sq ft
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India