Leading Manufacturer of wooden slats acoustic panel, tranquil acoustic panels and reverb wood wool acoustic boards from New Delhi.
₹ 117 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Tongue Groove |
| Thickness | 17 mm |
| Density | 850 Kg/m |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 195 mm X 2430 mm |
| Space Between Two Strip | 28 mm |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Brand Name | HS Acoustics, Reverb |
HS Acoustics Wooden acoustic Slated Panels are made from high quality MDF /HDF/HDHMR board finished with laminates for best sound absorption with high class aesthetic. As Sound Absorbers in Offices, Acoustic Wooden Slats for Auditoriums, Multiplexes, Hotels, Classrooms, Worship spaces, Airports, Studios, Home theatres Etc.
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Foam Type | Wood |
| Edge | Tongue Groove |
| Color | Multiple colours |
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Size | 2 Ft X 5 Ft |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Finishing | Matte |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Pattern | Plain |
| Edge | Square |
HS Acoustics Wood Wool board is a type of Acoustic Board or Acoustic panel which is made out of Pine wood fibers, stabilized by chemical impregnation and bound by cement binding agent into a compact coherent structure. The mineralization process strongly increases the fire resistance of wood wool. 18mm. Wood Wool Board / Acoustic Board has a very High NRC and these Acoustic Boards can be extensively used in Theaters, Home Theaters, Auditoriums and Recording studios for eliminating any form of noise and reverberation present in the room.
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India