Leading Manufacturer of hdhmr acoustic wooden grooved slats, reverb mdf acoustic slats and reverb pet polyester acoustic wooden panels from New Delhi.
₹ 119 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Tongue Groove |
| Dimensions | 195mm X 2430mm |
| Finish | Matt |
| Density | 850 Kg/m |
| Brand | HS Acoustics |
| Country of Origin | Made in India |
| Space Between Two Strip | 3 mm |
| Hole Diameter | 10mm |
| Thickness | 15mm |
Minimum order quantity: 800 Square Feet
This product is available in mat finish. This product is sound absorber. This product is 130 rs. per square feet
₹ 112 / sq ft Get Latest Price
| Edge | Tongue Groove |
| Material | Wooden |
| Dimensions | 285mm X 2438mm |
| Density | 850 Kg/m |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Brand | HS Acoustics |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Space Between Two Strip | 4 mm |
| Hole Diameter | 10mm |
| Thickness | 18mm |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
We are manufacturer and trader. These are high quality tongue groove acoustic wooden slats. The density of these wooden slats is 850Kg/m
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Foam Type | PET panels |
| Edge | Square |
| Thickness | 25mm |
| Dimensions | 600x600, 600x1200 |
| Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Fire Rating | 30mins |
| Maintenance | Just clean with a damp cloth |
| Durability | 7-8 years |
| Core | PET |
| Weight Kg M2 | 800 |
| Absorption Frequency | .8 |
| Density | 800 |
| Fixing Type | Screw or nail to wall on wooden battens |
| Function | Sound absorbed |
| Noise Reduction | 70-80% |
| Nrc Rating | Upto to 0.8 |
| Wood Type | Engineered wood |
| I Deal In | New Only |
| Brand | REVERB Acoustics |
| Color | As per choice |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 750 sq ft
REVERB Acoustics Wooden acoustic Slated Panels are made from high quality MDF /HDF/HDHMR board finished with laminates for best sound absorption with high class aesthetic. As Sound Absorbers in Offices, Acoustic Wooden Slats for Auditoriums, Multiplexes, Hotels, Classrooms, Worship spaces, Airports, Studios, Home theatres Etc.
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India