Pioneers in the industry, we offer auditorium sound proofing and reverb acoustic wooden lining wall panels from India.
₹ 350 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Service Provided | Auditorium, offices, etc |
| Type Of Construction | Residential |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 5 Days |
Acoustic treatments for auditoriums help you control the way sound projects from a source to your audience. Depending on the construction materials used to make your auditorium, it’s possible that sounds leave the stage, hit flat surfaces and move back to the center of the room, where everyone sits. This creates an unwanted slapback or echo, disrupting your experience.
Hari Wood Kraft’s auditorium acoustic treatments fasten to walls, ceilings, beams and other surfaces to stop soundwaves from spiraling out of control. The ultimate goal of our products is to help you create a versatile venue.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Panel Type | Acoustic Panel |
| Material | MDF |
| Sound Absorption | NRC 0.80 |
| Thickness | 15 mm |
| Panel Size | 195x2430mm |
| Surface Finish | Laminated |
| Dimensions | 195 mm X 2430 mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Application | Sound Absorbers |
| Edge | Tongue Groove |
| Density | 850 Kg/m |
| Brand Name | Reverb |
| Finish | Matt |
Acoustic lining wall are made up of high quality wood. It is rectangular in shape. This is also a sound absorber.
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India