Offering you a complete choice of products which include veneer fluted pet acoustic panels, timber fluted acoustic panels, acoustical panels and 40 mm pyramid acoustic foam.
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Material | PET |
| Thickness | 17mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Home |
| Edge | Square |
| Size | 2x8 feet |
| Finish | Suede |
| Country of Origin | Made in India |
Crafted from exquisitely veneered lamellas, these panels are mounted on an innovative acoustic felt base made entirely from recycled materials, offering both aesthetic and environmental benefits. Our meticulously handcrafted panels are not merely designed to complement contemporary trends; they are engineered for effortless installation on walls or ceilings. These panels create an environment that is not only acoustically serene but also modern, calming, and visually appealing.
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Thickness | 18mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Auditorium |
| Edge | Square |
| Size | 1x8 feet |
| Finish | Suede |
Crafted from exquisitely veneered lamellas, these panels are mounted on an innovative acoustic felt base made entirely from recycled materials, offering both aesthetic and environmental benefits. Our meticulously handcrafted panels are not merely designed to complement contemporary trends; they are engineered for effortless installation on walls or ceilings. These panels create an environment that is not only acoustically serene but also modern, calming, and visually appealing.
Get Latest Price
| Panel type | Baffle panel |
| Core material | Wood wool |
| Thickness | 20 mm |
| Panel size | 600x1200 mm |
| NRC | 1.0 |
Get Latest Price
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India