Leading Manufacturer of acoustic wood wool panel and wood wool acoustic boards from New Delhi.
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Panel Thickness | 15 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.9 |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 |
| Color | Off white |
| Material | Wood |
| Brand | Reverb |
| Dimensions | 1200 x 600 mm |
| Features | Sound absorbers |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 sq ft
Wood Wool is now a leader in the eco-friendly, high-performance, cost-effective acoustical-panel products category. Reverb pa els performs well by absorbing sound while thermally insulating; ecologically, acoustic wool is simple to produce; and panels are available in many size and color variations that can be designed to fit nearly any décor.
These eco-friendly cementitious wood-fiber panels not only liven up a room with design variety, but acoustic wool panels also reduce echo and reverberation through sound absorption. Wood-fiber panels can transform the aesthetics and acoustics of any interior space.
₹ 55 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Square |
| Surface Finish | Matte |
| Lamination Type | Non Laminated |
| Size (Sq ft) | 2 ft x 5 ft |
| Board Material | Pine |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 600 Square Feet
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India