Providing you the best range of strectch fabric acoustic panelling, tranquil acoustic panels, 20 mm fabric acoustic panel, 4 feet acoustic fabric panel, 2 feet fabric acoustic panel and fabric covered acoustic panel with effective & timely delivery.
₹ 300 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | Fabric, Acoustic Insulation |
| Dimensions | 600 mm x 1200 mm |
| Thickness | 25 & 50 mm |
| Pattern | Plain |
| Density | 850 Kg/m |
Minimum order quantity: 1000 Sq ft
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Edge | Square |
| Thickness | 9mm |
| Foam Type | PET |
| Dimensions | 1220 x 2440 |
| Color | Multiple Color |
| Size | 9mm |
| Finish | Matt |
| Brand | Tranquil |
| Fire Rating | Class A |
| Maintenance | Vaccum |
| Core | PET |
| Weight Kg M2 | 1.8 |
| Absorption Frequency | .9 |
| Density | 1800 |
| Fixing Type | Paste |
| Noise Reduction | .9 |
| Nrc Rating | .9 |
| Units Per Box | 10 |
| Smoke And Toxic Fume | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
₹ 240 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 25mm, 50mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | Fabric |
| Dimensions | 600mm x 1200mm |
| Brand | REVERB |
| Packaging Type | Cardboard box |
| Density | 120 |
Minimum order quantity: 800 Square Feet
Acoustic fabric wrapped panels are a perfect solution for sound and echo absorption for just about any interior space. There are different types depending on your requirements. Typically used for sound absorption.
Underneath the fabric of our panels is a high-density fiberglass acoustical core for maximum sound absorption. With a Class A fire rating, these panels will meet building code requirements for both public and private facilities. Use these materials to increase speech intelligibility and improve sound quality in applications like restaurants, studios, sound recording, auditoriums, conference rooms, churches and many more.
Get Latest Price
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India