Our product range includes a wide range of rever acoustic grooved slats and wooden wall fluted acoustic panels.
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Color | Brown |
| Size | 285 mm X 2438 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Shape | Rectangular |
| Density | 850 Kg/m |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Space Between Two Strip | 3 mm |
| Thickness | 12 mm |
This product is available in mat finish. This product is sound absorber. This product is 130 rs. per square feet
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Panel type | Ceiling tile |
| Material | Wooden |
| Core material | PU foam |
| Thickness | 20mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Office |
| Edge | Square |
| Size | 2x8 feet |
| Finish | Suede |
Minimum order quantity: 600 sq ft
Crafted from exquisitely veneered lamellas, these panels are mounted on an innovative acoustic felt base made entirely from recycled materials, offering both aesthetic and environmental benefits. Our meticulously handcrafted panels are not merely designed to complement contemporary trends; they are engineered for effortless installation on walls or ceilings. These panels create an environment that is not only acoustically serene but also modern, calming, and visually appealing.
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India