Our range of products include insulated rock wool slab, resin bonded slab and rockwool slab.
₹ 16 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Type | Rockwool Slabs |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Soundproofing and heat insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Density(kg/m3) | 50 |
| Max Withstanding Temperature | 100 |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
It works really well for sound insulation, thermal insulation, plus it's fire resistant. It blocks sound better than most Sound Insulating Rock Wool Slab because it's made from non-directional fibers which trap airborne noise to a larger extent.
₹ 16.5 / Square feet Get Latest Price
| Insulation Material | Rockwool |
| Thickness | 50 mm |
| Density | 48 kg/m³ |
| Facing Type | Plain |
| Service Temperature | 200°C |
| Size | 1m x 0.5m |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degree C |
| Material | Rockwool |
Minimum order quantity: 800 Square feet
It works really well for sound insulation, thermal insulation, plus it's fire resistant. It blocks sound better than most Sound Insulating Rock Wool Slab because it's made from non-directional fibers which trap airborne noise to a larger extent.
₹ 155 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Material | Rock Wool |
| Size | 1 m x 0.5 m |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degree C |
| Color | Yellow |
| Density | 40Kg/m3 |
| Type | Insulated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | HS Acoustics |
| Business Type | Manufacturer, Trader |
| Shape | Rectangular |
Ajay Sharma (CEO)
Hari Wood Kraft
First Floor, Plot No Q-1, Sharma Colony, Budh Vihar Phase-Ii
New Delhi - 110086, Delhi, India